TürkiyeHaberde.Com'da 64 kategorideki 7262 yazıya toplam 467 yorum yapılmıştır.

TÜRKİYE HABERDE
ankara araç kiralama -kızılcahamam haber - Ankara Oto Kiralama - kızılcahamam haber son dakika - Facebook Kapak - Türkiye Haber -

kızılcahamam haber, kızılcahamam

4.126 kere okundu

ANKARA PİKNİK YERLERİ Bu Konuyu Google'de Ara

Ankara’da piknik yeri denilince akla o kadar çok yer geliyor ki… Haftasonunu ailenizle, arkadaşlarınızla ya da sevdiklerinizle doyd doya geçirebileceğiniz onlarca piknik alanı mevcut.
Karagöl, Soğuksu Milli Parkı, Nallıhan Kuş Cenneti, Beypazarı, Mogan ve Eymir Gölleri, baharın kendini iyice hissettirdiği bu günlerde, kapalı yerleri gezmekten sıkılıp, doğanınkucağında kentin gürültüsünden uzak bir gün geçirmek isteyen Ankaralıları bekliyor.

Çevresinde birçok doğal güzelliği barındıran eşsiz bir hazineye sahip Ankara’da hafta sonu gezilebilecek yerlerden bazıları şöyle:

DOĞA HARİKASI KARAGÖL

Çubuk ile Kızılcahamam arasında, Yıldırım Dağı eteğindeki Karagöl, doğal güzelliğiyle şehir yaşamından sıkılanlar için eşsiz bir alternatif sunuyor. Çubuk’a yaklaşık 40kilometre uzaklıkta olan Karagöl’ün her iki tarafı yamaçlarla çevrili, etrafı çam ve kavak ağaçlarıyla kaplı. Küçük ama derin bir krater gölü olan Karagöl, her mevsim farklıgüzellikler barındırıyor. İlkbaharda yeşilin her tonunun görüldüğü gölün etrafında mangal keyfi de yapılabilir.

Ankara ve Çubuk’un su ihtiyacını karşılayan Çubuk 2 Barajı da hafta sonları birçok kişi tarafından tercih edilen piknik alanlarından biri. Çubuk’un yaklaşık 6 kilometre kuzeyinde yer alan baraj, manzarasıyla da etkileyici bir güzelliğe sahip.

SOĞUKSU MİLLİ PARKI
Tabiat tutkunları, başkente 75 kilometre uzaklıktaki Kızılcahamam’da, çam ormanlarıyla kaplı Soğuksu Milli Parkı’nı gezerek, koruma altında bulunan kara akbabaları gözlemleyebilir.

800 hektar sarı çam, kara çam ve köknar ormanının bulunduğu milli park, kara akbabaların yanı sıra pek çok yaban hayvanına da ev sahipliği yapıyor. Arazinin volkanik olması nedeniyle parkta bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynağı da bulunuyor.

Parktaki 8000 ziyaretçi kapasiteli alanda, piknik masaları, ocak yerleri, çöp bidonları, çeşmeler de dahil piknikçiler için her şey düşünülmüş. Soğuksu Milli Parkı’nda yöredekullanılan aletler ile parktaki bitki ve hayvan çeşitlerinin sergilendiği küçük bir de müze var.
Milli Park içindeki Kuzcapınarı mevkisinde bulunan ”fosil ağaçlar” doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan Mahkeme Ağacin köyüne gidenler ise buradaki mağaralarda, Roma dönemine ait kiliselerle karşılaşıyor.

EŞSİZ GÜN BATIMI MANZARASI
Ankara’ya 150 kilometre uzaklıkta Şereflikoçhisar yakınındaki Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının büyük bölümünü karşılamasının yanı sıra doğal güzelliği ve büyüleyici manzarasıyla görülmeye değer bir yer.
Gölün kenarında, portatif masa ve sandalyeler koyarak gün batımı izleyenleri görmek mümkün. Bozkırın ortasında kaybolan güneşin son ışıkları, tuz tabakasında adeta kristal görüntüler oluşturuyor. Tuz Gölü eşsiz gün batımı manzarasıyla fotoğraf tutkunlarının da ilgisini çekiyor.

BEYNAM MESİRE YERİ
Ankara’ya 45 kilometre mesafedeki mesire yerine Ankara-Bala kara yolu üzerinden 45 dakikada ulaşılabiliyor. Modern bir mesire alanı haline getirilen Beynam’da çam ormanında, kır gazinosu, çocuk oyun grubu ve otopark bulunuyor.

Konumu itibariyle ziyaretçilere zengin bir orman manzarası sunan bu alanda, yeşilin ve mavinin tüm güzellikleri bir arada görülebiliyor. Atatürk’ün de ulusal mücadeleyıllarında bir gece konakladığı çamlarla bezeli Beynam Ormanları özellikle hafta sonları piknikçilerin akınına uğruyor.

NALLIHAN KUŞ CENNETİ
Ankara’ya 120 kilometre uzaklıktaki tarihi İpek Yolu üzerinde, Sakarya Nehri Havzası’nda bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, Nallıhan’ın Davutoğlan köyü sınırları içinde yer alıyor.

1994′te koruma altına alınan 425 hektar genişliğindeki saha, 168′den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Soyu tehlikede bulunan kara leylek, Türkiye’de en çok burada görülüyor. Kuş Cenneti’nde, Türkiye’deki 6 balıkçıl türün tamamı ile 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, bülbül, kara çaylak, leylek, kuzgun gibi türler en çok rastlanan kuşlar.

Nesli tehlikede bulunan, küçük karabatak, kaya kartalı, bıldırcın kılavuzu, yaz ördeği, ulu doğan, peçeli baykuş, küçük kerkenez, akkuyruklu kartal, balık kartalı, kara akbaba, gökdoğan da burada yaşıyor.

Nallıhan Kuş Cenneti’nde en yoğun kuşun bulunduğu mevsim, ilkbahar ve yazın ilk aylarıdır.

Jeolojik yapısı ile açık laboratuvar niteliği sunan yöre, İç Anadolu’nun en önemli sulak alanı olarak biliniyor. Nallıhan’daki Karacasu şelalesi de görülmeye değer yerler arasında.

TARİHİ EVLERİYLE BEYPAZARI
Ankara’ya yaklaşık 87 kilometre uzaklıkta bulunan Beypazarı, tarihi evleri ve el sanatlarıyla ilgi görüyor. Beypazarı’nda ”cumbalı” ve ”guşganalı” evler, Boğazkesen Kümbeti, Sultanhan Kervansarayı, İnözü Vadisi gezilip Hıdırlık Tepesi’nden de eski ve yeni Beypazarı izlenebilir.

Beypazarı’nı ziyaret edenler, ayrıca restoran olarak düzenlenen tarihi konaklarda ilçenin yöresel kuru, yaprak sarması, 80 kat baklavası, güveci ve havucunun tadına bakabilir.

DOĞA TURİZMİN BAŞKENTTEKİ MERKEZİ
Tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü Güdül, doğa turizminin başkentteki merkezi konumunda.

Güdül’ün içinden geçen Kirmir Çayı ilçeye ayrı bir güzellik katıyor. İlçedeki Sorgun ormanı ve gölet ise hafta sonları şehrin stresinden kurtulmak, yürüyüş yapmak, balık avlamak ve piknik yapmak için eşsiz bir yer.
Kirmir Çayı boyunca uzanan İnönü mağaraları, ziyaretçilere eşsiz bir güzellik sunuyor. Dağın içi oyularak yapılan mağaraların uzunluğu iki metreyi buluyor. Bizans döneminden kaldığı tahmin edilen bu mağaralar, Kapadokya’daki mağaralarla benzerlik gösteriyor.

DİKİLİTAŞ GÖLETİ
Dikilitaş Göleti, Ankara’ya 55 kilometre uzaklıkta, suyu Ankara’daki birçok gölden çok daha temiz olan yeni bir gölet. Haymana yolu üzerindeki Dikilitaş köyündeki gölette, oltayla sazan ve kadife balığı avlanabiliyor. Göl, günübirlik gezintilere çok uygun.

MOGAN VE EYMİR GÖLLERİ
Gölbaşı’ndaki Mogan ve Eymir gölleri de keyifli bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği yerler arasında.

Mogan Gölü’nün etrafındaki park, toplam 644 bin 979 metrekarelik bir alandan oluşuyor. Bu alanın 250 bin 100 metrekaresini ise bitkisel peyzaj çalışmaları süslüyor.

Parkta lokanta, çay bahçesi, kır kahvesi, kamping tesisleri ile sportif faaliyetlere yönelik sahalar bulunuyor. 3 bin 500 kişilik bank ve piknik sahası bulunan parkta, çocukların oyun oynayabileceği alanlar mevcut.

Çay bahçeleri, evcil hayvan parkı, 2 adet futbol sahası, 2 adet tenis sahası, 3 adet basketbol sahası, mini golf sahası, 2500 kişilik amfi, binicilik merkezi, bisiklet, paten merkezi, kafe ve restoranlar, kayıkhane, kuş gözlem evi, oyuncak evi ve su sporları merkezlerinin bulunduğu Mogan Parkı, göl manzarasıyla ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor.

İlçedeki bir diğer piknik alanı ise Eymir Gölü. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arazisi içinde bulunan gölün çevresinde yaklaşık 13 kilometrelik asfalt yol bulunuyor. Kürek ve su sporlarına ilgi duyanlar ile balık avlamak isteyenlerin de tercih ettiği Eymir Gölü’nün kenarında piknik yapılabiliyor.

Ayrıca buralara alternatif olarak, Göksu Park, Mogan Gölü, Mavi Göl gibi sonradan restore edilerek Ankaralılar için piknik alanı olarak kazandırılmış yerlerde bulunmaktadır.

Incoming search terms:

  • kızılcahamam piknik yerleri
  • ankara piknik alanları 2012
  • beypazarı piknik alanları
  • kurtboğazı piknik alanı
  • eymir gölüne nasıl gidilir
  • kızılcahamam piknik alanları
  • kesikköprü barajı piknik alanı
  • kızılcahamam soğuksu milli parkı
  • çamlıdere piknik alanları
  • ankara piknik yerleri
loading

Yorum Yapın

Bilge Master
Tema : Tizen